Recenzja po Poznańskiej premierze filmu "Wielka Ucieczka na Pólnoc"


  "Śladami bochaterów filmu..." - nad tym projektem pracujemy od dawna- będzie on aplikacją w telefonie, Aleją Filmową przy Moście Długim, na której stanie pomnik dwóch idących w stronę portu lotników RAF, którzy w 1944 brawurowo uciekli przez Szczecin do Szwecji. Dziś po raz pierwszy ruszyliśmy, aby przywołać ducha historii. Dziękujemy za zainteresowanie i świetną atmosferę.
Twórcy filmu
PS. Wkrótce więcej zdjęć i relacja filmowa.

75 rocznicę "Wielkiej Ucieczki" przez Szczecin - pokaz specjalny filmu "Wielka Ucieczka na Północ", w wersji Director's Cut 2019 - czarnobiały z nową ścieżką dźwiękową.

Szczecin 24 Marzec 15:00, 17:00 "kino Zamek" Wielka Ucieczka na Północ". Wstęp wolny

 

75th anniversary of the "Great Escape" through Szczecin - special screening of the movie "Great Escape to the North" - the Director's Cut 2019,   in the black – white color version and a new soundtrack.

Szczecin 24 March 15, 17:00 "Cinema Zamek" Great Escape to the North. Free entry.

 

 

Notatka dla dziennikarzy

OBCHODY 75 -lecia wydarzeń z filmu Wielkiej Ucieczki na Północ

 

Historia przedstawiona w kultowym amerykańskim filmie „Wielka Ucieczka” z 1963 r. ze Stevem McQueenem w roli głównej ma swoją kontynuację w Szczecinie.

 

W tym roku obchodzimy spektakularną rocznicę 75 -lecie wydarzeń związanych z Wielką Ucieczką , która znalazła swoją kontynuację w Szczecinie, a przedstawiona została w filmie „Wielka Ucieczka na Północ” w reżyserii Andrzeja Fadera.

 

ROK 2019

Na Obchody w 2019 składają się: pokaz filmu w wersji Director’s Cut oraz inauguracja szlaku śladem filmu „Wielka Ucieczka na Północ”

1.       Film

Na 75 lecie - reżyser przygotował nową wersję filmu w wersji tzw. Director’s Cut( cięcie reżyserskie) na bezpłatnych pokazach dnia 24.03.2019 w Kinie Zamek o 15:00 i 17:00 widzowie zobaczą film bez komentarza naukowego w nieco artystycznej formie i czarno-białej kolorystyce, z nowych spektakularnym udźwiękowieniem.

 

WIELKA UCIECZKA

W 1943 roku jeńcy Stalag Luft III w Żaganiu, który był obozem dla lotników różnej narodowości, rozpoczęli przygotowania do jednej z największych ucieczek w czasie II wojny światowej. Akcja polegała na równoczesnym kopaniu trzech tuneli. „Harry” to nazwa najdłuższego tunelu wykopanego na głębokości 9 metrów, który kierował się na północ. Podkop miał ok. 110 metrów długości. Ostatecznie w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku z obozu uciekło 76 lotników. W wyniku pościgu za uciekinierami większość z nich została złapana. Dla dwóch norweskich pilotów RAF Szczecin stał się bramą do wolności. Była jedna z największych zorganizowanych ucieczek jeńców, znana na całym świecie jako Wielka Ucieczka.

„WIELKA UCIECZKA NA PÓŁNOC” film w reżyserii Andrzej Fadera

Głównymi bohaterami fabularyzowanego dokumentu inspirowanego tą historią pt. "Wielka ucieczka na północ" są norwescy piloci RAF - porucznik Jens Müller / Przemysław Walich i sierżant Peter Bergsland / Paweł Niczewski , którzy uciekli przez tunel w Żaganiu, dojechali do Szczecina i przez szczeciński port uciekli do Szwecji.

Film „Wielka ucieczka na północ”, jest inspirowany tymi wydarzeniami. Ze względu na zmiany układu ulic Szczecina, spowodowane zniszczeniami drugowojennymi oraz uproszczenie relacji ze zdarzeń historycznych na potrzeby filmu. Przedstawione w filmie niektóre miejsca i zdarzenia odbiegają w niewielkim stopniu od rzeczywistych faktów.

 

Ten trzymający w napięciu fabularyzowany film dokumentalny pokazuje, walkę o wolność odważnych ludzi.

Premiera filmu miała miejsce w 2014 roku – w roku 70 rocznicy Wielkiej Ucieczki.

 

 

2.       NOWY TURYSTYCZNY SZLAK : Śladem filmu „Wielka Ucieczka na Północ”

 

Na 75 lecie zostanie przedstawiony NOWY TURYSTYCZNY SZLAK śladem filmu „Wielka Ucieczka na Północ” na stronach turystycznych Szczecina.

Film „Wielka ucieczka na północ”, jest inspirowany wydarzeniami związanymi z ucieczką z obozu jenieckiego lotników Raf Jensa Millera i Pera Berglanda przez Szczecina.  

Do szlaku wybranych zostało pięć miejsc które promować będą atrakcyjność turystyczną Szczecina w kontekście tych wydarzeń.

Trasa skierowana jest do miłośników historii Wielkiej Ucieczki z całego świata. Tych którzy podróżowali do tej pory szlakiem Wielkiej Ucieczki tylko do Żagania jak i innych których zainteresuje nowy aspekt atrakcyjności historycznej miasta.

Na początek miasto umieści na swoich stronach turystycznych opis szlaku a w przyszłości również i na tablicach zlokalizowanych na:

1.     Dworcu Szczecińskim

2.     Starym Mieście na Rynku Siennym

3.     W okolicach Zamku

4.     Na terenie Zamku

5.     Na Łasztowni (na Alei Filmowej)

Planowany jest również pomnik bohaterów „Wielkiej Ucieczki na Północ”, na Alei Filmowej (odcinku bulwarów pod Urzędem Celnym).

 

23.03.2019 o 15:00 rusza pierwszy spacer szlakiem filmu „Wielka Ucieczka na Północ”. Zwiedzanie nowym szlakiem poprowadzi reżyser filmu wraz z rekonstruktorem który wcieli się w historyczną postać Pawła Tobolskiego Polaka związanego również z Wielką Ucieczką przez Szczecin.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne.

Pokaz filmu Wielka Ucieczka w wersji Directors Cut niedziela 24.03.2019 g. 15:00 i 17:00 , bilety odbiera się 30’ przed seansem w Kinie ZAMEK

Zwiedzanie 23.03.2019 g.15:00 start na peronie I przy wejście do Podziemnych Tras Szczecina, zwiedzanie nie jest biletowane.        


W MARCU 2017 pokaz w Muzeum Narodowym w Szczecinie  

Wały Chrobrego  17:00 

 Pokaz w kinie studyjnym "Iluzjon" 

na wyspie Łasztownia - miejscu Wielkiej Ucieczki

spotkanie z twórcami filmu


 
 

SEANS MARZEC 2016:

22 Marca o 18:00 zapraszamy do kina na Łasztowni "Stara rzeźnia"  na pokaz specjalny filmu "Wielka Ucieczka na Północ" z okazji rocznicy słynnej Wielkiej ucieczki lotników RAF przez szczecin. Przed filmem relacja z premiery, która odbyła się w kinie Helios i wywiady z wyjątkowymi goścmi z Polski i zagranicy m.in z Andrzejem Pągowskim autorem plakatu do filmu i rodzinami głównych bohaterów z Norwegii i Kanady.

The nearest screenings in Poland 2018:

UNDERGROUND ROUTES OF SZCZECIN -  TIME PROJECTION IS PROVIDED IN MARCHSeanse otwarte na czerwiec 2015:

5-6-7.06. Kraków -

Krakowskie Centrum Kinowe ARS - spotkanie ze scenarzystą i reżyserem Andrzejem Faderem

15.06 - Gorzów Welkopolski,

18.06 Gdańsk i Opole,

25.06 Gdynia

i Centrum Kultury- Grodzisk Mazowiecki,


WALKATHON pokonali 272 kilometry na pieszo szlakiem bohaterów filmu

Pierwszy marsz śladami „Wielkiej Ucieczki na Północ" ŻAGAŃ-SZCZECIN. Członkowie londyńskiej organizacji charytatywnej Music4Children pokonali 272 kilometry na pieszo szlakiem bohaterów filmu "Wielka Ucieczka na Północ". W czasie trwania marszu zbierano pieniądze na sierociniec dla dzieci w Nepalu.


The end of March saw the 70th anniversary of “The Great Escape”. 

With friends and family in Poland all aware of Music4Children’s proposed charity walk, related news items on television stations such as TVP caught their attention.


List Ambasadora Norwegii
Reżyser i scenarzysta Andrzej Fader
został zaproszony do Brytyjskiej Ambasady w Warszawie

na urodziny królowej Elżbiety II, która obchodzi 86. urodziny.
Jak zwykle zaproszonych zostało wielu znamienitych gości, polityków, naukowców czy artystów.

Director and screenwriter Andrew Faderwas invited to the British Embassy inWarsaw 

on the birthday of QueenElizabeth II, who is celebrating 86. birthday. As usual, invited has been manyillustrious guests, politicians, scientists orartists.